Ana içeriğe atla
Kablo Üst Göğüs Crossover exercise demonstration - starting position (step 1 of 2)
Showing step 1 of 2
Step-by-step demonstration of the Kablo Üst Göğüs Crossover exercise showing proper form and technique

Kablo Üst Göğüs Crossover

Hedef Kaslar

Ana Hedef:
Yardımcı:

Gerekli Ekipman

Egzersiz Türü

Ağırlık ve Tekrar

Nasıl Yapılır

Kablo makinesinin üst kollarına tekli tutacaklar takılır ve kollar yanlara açılarak göğüs hizasında veya başın biraz üzerinde çaprazlanır. Hareket boyunca göğüs kaslarını sıkı tutarak kontrollü bir şekilde tekrarlanır. Bu egzersiz, özellikle üst göğüs kaslarını hedefler ve omuz ile triseps kaslarını da çalıştırır.

Adım Adım Uygulama

  1. Kablo makinesinin tutacaklarını omuz seviyesinin üzerinde, yüksek bir pozisyona ayarlayın ve her iki tarafa tekli tutacaklar takın.
  2. Makinenin ortasında, ayaklar omuz genişliğinde açık olacak şekilde durun ve denge için bir ayağınızı hafifçe öne alın.
  3. Tutacakları avuç içleriniz aşağıya bakacak şekilde iki elinizle kavrayın ve kablolarda gerginlik oluşturmak için biraz öne adım atın.
  4. Kollarınızı yanlara doğru, dirsekler hafif bükülü olacak şekilde açın; göğsünüzü yukarıda ve merkez bölgenizi sıkı tutun.
  5. Tutacakları yavaşça yukarıya doğru bir yay çizerek birleştirin ve kollarınızı göğüs hizasında veya başınızın biraz üzerinde hafifçe çaprazlayın (hareket açıklığınıza göre ayarlayın).
  6. Hareketin en üst noktasında göğüs kaslarınızı sıkın ve kısa bir süre bu pozisyonda kalın.
  7. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün ve kablolardaki gerginliği koruyun.
  8. İstenilen tekrar sayısı kadar uygulayın.

Alternatif Egzersizler

Sıkça Sorulan Sorular

Kablo Üst Göğüs Crossover hangi kasları çalıştırır?
Bu egzersiz öncelikli olarak üst göğüs kaslarını (pectoralis major üst lifler) hedefler. Ayrıca ön omuz (anterior deltoid) ve triseps kasları da stabilizasyon ve destek için aktif olarak çalışır. Doğru açıyla uygulandığında göğüs kaslarının üst bölgesinde belirgin bir hacim kazandırır.
Kablo Üst Göğüs Crossover için hangi ekipman gerekiyor?
Bu hareket kablo istasyonu (cable crossover machine) ve tekli tutacak aparatlar kullanılarak yapılır. Eğer kablo makinesi yoksa, direnç bandı ile benzer bir üst göğüs çaprazlama çalışması yapılabilir. Ancak makine, direnç değişimini daha kontrollü sağlar.
Yeni başlayanlar Kablo Üst Göğüs Crossover yapabilir mi?
Evet, ancak başlangıç seviyesindeyseniz düşük ağırlıkla ve yavaş tempo ile başlamanız önerilir. Hareket formunu oturttuktan sonra ağırlık artırılabilir. Omuz eklem sağlığı için gerginlik altında ani çekişlerden kaçınılmalıdır.
Kablo Üst Göğüs Crossover yaparken en sık yapılan hatalar nelerdir?
En yaygın hatalar arasında dirsekleri kilitlemek, gövdeyi öne çok fazla eğmek ve hareket sırasında göğüs kasını hissetmeden sadece kollarla çekmek bulunur. Bu hataları önlemek için kontrollü tempo, hafif bükük dirsekler ve göğüs kasına odaklanmak önemlidir.
Kablo Üst Göğüs Crossover için önerilen set ve tekrar sayısı nedir?
Kas gelişimi için genellikle 3-4 set, 10-15 tekrar aralığı uygundur. Hedefiniz güç artırmaksa daha ağır ağırlıklarla 6-8 tekrar çalışabilirsiniz. Set aralarında 60-90 saniye dinlenmek kas performansını korur.
Bu egzersizi yaparken dikkat edilmesi gereken güvenlik noktaları nelerdir?
Omuz eklemlerinin zorlanmaması için hareketi kontrollü yapın ve ağırlığı aniden bırakmayın. Makine tutacaklarını başlangıçta uygun yükseklikte ayarlayın. Sırtınızı dik tutmak ve core kaslarını sıkmak sakatlanmayı önler.
Kablo Üst Göğüs Crossover’ın farklı varyasyonları var mı?
Evet, tutma açısını değiştirerek göğüs kasının farklı bölümlerine odaklanabilirsiniz. Örneğin çapraz noktayı göğüs hizasında değil baş üstünde yapmak üst göğüse daha fazla yük bindirir. Tek kol ile yapılan versiyonlar da denge ve izolasyon çalışması sağlar.