Ana içeriğe atla
Bantlı Düz Bacak Deadlift exercise demonstration - starting position (step 1 of 2)
Showing step 1 of 2
Step-by-step demonstration of the Bantlı Düz Bacak Deadlift exercise showing proper form and technique

Bantlı Düz Bacak Deadlift

Hedef Kaslar

Ana Hedef:
Yardımcı:

Gerekli Ekipman

Egzersiz Türü

Ağırlık ve Tekrar

Nasıl Yapılır

Ayaklar omuz genişliğinde açık şekilde durun ve direnç bandını ayaklarınızın altına sabitleyin. Sırtınızı düz tutarak kalçadan öne eğilin ve hamstring kaslarınızda gerilme hissedene kadar ellerinizi aşağı indirin. Kalçanızı öne iterek başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi tekrarlayın.

Adım Adım Uygulama

  1. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak dik durun ve direnç bandını ayaklarınızın altına sabitleyin. Bandın uçlarını iki elinizle tutun, kollarınızı düz ve rahat bırakın.
  2. Karın kaslarınızı sıkın ve dizlerinizi hafifçe bükülü tutun. Hareket boyunca sırtınızı düz, göğsünüzü yukarıda tutun.
  3. Kalçadan öne doğru eğilerek gövdenizi yavaşça aşağı indirin, sırtınız düz kalmalı. Elleriniz ayaklarınıza doğru inerken direnç bandı gerilsin.
  4. Hamstring kaslarınızda bir gerilme hissedene kadar aşağı inin, bu sırada sırtınız düz ve dizleriniz sabit kalsın.
  5. Kalçanızı öne doğru iterek hareketi tersine çevirin ve başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketin en üst noktasında kalça kaslarınızı sıkın.
  6. Hareket boyunca kontrolü ve doğru formu koruyarak istenilen tekrar sayısı kadar uygulayın.

Alternatif Egzersizler

Sıkça Sorulan Sorular

Bantlı Düz Bacak Deadlift hangi kasları çalıştırır?
Bu egzersiz öncelikli olarak hamstring (arka bacak) ve glute (kalça) kaslarını hedefler. Ayrıca alt sırt bölgesini ikinci derecede çalıştırarak omurga stabilitesini destekler.
Bantlı Düz Bacak Deadlift yapmak için hangi ekipman gerekir?
Bu hareket için sadece direnç bandı yeterlidir. Bandınız yoksa, hafif dumbbell veya kettlebell ile benzer bir formda uygulanabilir.
Yeni başlayanlar Bantlı Düz Bacak Deadlift yapabilir mi?
Evet, başlangıç seviyesindeki sporcular için uygun bir harekettir ancak formun doğru olması önemlidir. Düşük dirençli bir bant kullanmak ve hareketi yavaş uygulamak sakatlanma riskini azaltır.
Bantlı Düz Bacak Deadlift yaparken en sık yapılan hatalar nelerdir?
En yaygın hata sırtın bükülmesidir, bu da bel ağrısına neden olabilir. Sırtı düz tutmak ve hareketi kalçadan başlatmak doğru formu korumanın anahtarıdır.
Bu egzersizde kaç set ve tekrar yapılmalı?
Genel olarak 3 set 10-12 tekrar önerilir. Dayanıklılığınız arttıkça bandın direncini veya tekrar sayısını kademeli olarak artırabilirsiniz.
Bantlı Düz Bacak Deadlift yaparken dikkat edilmesi gereken güvenlik noktaları nelerdir?
Direnç bandını ayak altında sağlam şekilde sabitlemek ve sırtın doğal pozisyonunu korumak çok önemlidir. Hareket sırasında hızlı ve kontrolsüz iniş-çıkışlardan kaçınmak gerekir.
Bantlı Düz Bacak Deadlift’in farklı varyasyonları var mı?
Evet, bandı daha yüksek dirençle kullanabilir veya tek bacak üzerinde uygulayarak denge ve core kaslarını daha fazla çalıştırabilirsiniz. Ayrıca dumbbell veya barbell ile de varyasyon yapılabilir.