Good morning z gumą oporową Exercise Images

Showing step 1 of 2
Good morning z gumą oporową
Docelowe mięśnie
Pomocnicze:
Wymagany sprzęt
Typ ćwiczenia
Ciężar i powtórzenia
Jak wykonać
Stań prosto ze stopami na szerokość barków, umieszczając gumę oporową pod stopami i zakładając ją za kark. Zginaj się w biodrach z prostymi plecami, wypychając biodra do tyłu, aż tułów będzie prawie równoległy do podłoża, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie angażuje głównie pośladki i tylne partie ud.
Instrukcje krok po kroku
- Stań wyprostowany, stopy rozstaw na szerokość barków. Umieść gumę oporową pod stopami i przełóż ją za kark, upewniając się, że jest stabilna, ale nie powoduje dyskomfortu.
- Chwyć lekko gumę przy barkach, aby zapewnić sobie stabilność.
- Napnij mięśnie brzucha i utrzymuj neutralną pozycję kręgosłupa przez cały ruch.
- Powoli wykonaj zgięcie w biodrach, wypychając pośladki do tyłu i utrzymując proste plecy. Opuszczaj tułów, aż będzie prawie równoległy do podłogi lub do momentu, na jaki pozwala Twoja mobilność.
- Zatrzymaj się na chwilę w dolnej fazie ruchu, czując rozciąganie w tylnej części ud i pośladkach.
- Wróć do pozycji wyjściowej, prostując się poprzez mocne zaangażowanie pośladków i nacisk na pięty.
- Powtórz ćwiczenie wybraną liczbę razy.
Ćwiczenia alternatywne
Najczęściej zadawane pytania
- Jakie mięśnie pracują podczas ćwiczenia Good morning z gumą oporową?
- Główne mięśnie zaangażowane to pośladki oraz tylna część ud (dwugłowe uda). Dodatkowo pracuje dolny odcinek pleców oraz mięśnie brzucha, które stabilizują tułów podczas ruchu.
- Czy Good morning z gumą oporową jest odpowiednie dla początkujących?
- Tak, pod warunkiem że guma ma odpowiedni opór i technika jest prawidłowa. Początkujący powinni zaczynać od lżejszego oporu i mniejszej amplitudy ruchu, aby uniknąć przeciążenia dolnych pleców.
- Jakie są najczęstsze błędy przy wykonywaniu Good morning z gumą oporową?
- Do najczęstszych błędów należy zaokrąglanie pleców, zbyt głębokie zginanie bez kontroli oraz ustawienie stóp w zbyt wąskim rozstawie. Aby tego uniknąć, należy utrzymywać prostą linię kręgosłupa i kontrolować ruch w biodrach.
- Ile serii i powtórzeń warto wykonać w Good morning z gumą oporową?
- Dla ogólnej kondycji i wzmocnienia mięśni zaleca się 3–4 serie po 10–15 powtórzeń. U osób bardziej zaawansowanych można zwiększyć liczbę powtórzeń lub użyć gumy o większym oporze.
- Jakie są korzyści z wykonywania Good morning z gumą oporową?
- Ćwiczenie świetnie wzmacnia pośladki, tylną część ud i mięśnie dolnego grzbietu, poprawiając jednocześnie stabilizację tułowia. Regularne wykonywanie wspiera poprawę postawy oraz może zmniejszyć ryzyko kontuzji w odcinku lędźwiowym.
- Czy można wykonać Good morning bez gumy oporowej?
- Tak, można wykonać wersję bez obciążenia jako ćwiczenie rozgrzewkowe lub użyć sztangi, hantli albo worka treningowego. Jednak guma oporowa zapewnia stałe napięcie i jest wygodna do treningu w domu.
- Jak modyfikować Good morning z gumą oporową dla większego wyzwania?
- Aby zwiększyć intensywność, można zastosować gumę o większym oporze, spowolnić tempo ruchu oraz wydłużyć czas w fazie opuszczania tułowia. Zaawansowani mogą dodać izometryczne zatrzymanie w dolnej pozycji na kilka sekund.



